Št. jún 20th, 2024

Pre každého, čo má rád futbal, je výber kopačiek veľmi dôležitý. Či už je to amatér alebo profesionál musí si položiť minimálne dve otázky. Na akom povrchu budem hrať najčastejšie? A druhá otázka. Aký materiál mi bude vyhovovať?

Druhy kopačiek podľa typu povrchu

Najdôležitejším kritériom je terén, na ktorom budete hrať. Dobré kopačky by mala ponúkať výbornú stabilitu, priľnavosť, odpich. Rovnako ako pneumatiky majú rôzne dezény, existujú aj rôzne typy podrážok na kopačkách.

Každý typ podrážky sa hodí na trochu iný druh povrchu a nie je dobré toto podceniť. Pri používaní kopačiek na nevhodnom teréne sa vystavujete riziku prípadného zranenia.

Typy kopačiek podľa typu povrchu

Na podrážke každej kopačky sú takzvané štuple alebo kolíky. To, na aký povrch sú kopačky určené, poznáte buď pohľadom alebo priamo z názvu kopačiek.

Výrobcovia v názve kopačiek uvádzajú anglické skratky (FG, SG, AG…). Čo jednotlivé skratky znamenajú?

FG – kopačky na suché prírodné trávnaté povrchy

FG (Firm Ground) – sú kopačky na suchú alebo ľahko vlhkú prírodnú trávu. Sú to najčastejšie predávané a využívané kopačky. Na podrážke nájdete väčšinou 10-14 rôzne dlhých lisovaných (plastových alebo gumových) špuntov – preto sa im tiež často hovorí lisovky.

SG (SG Pro, MxSG) – kopačky na mäkké prírodné povrchy

SG (Soft Ground) – sú kopačky na mäkkú (mokrú a podmáčanú) prírodnú trávu. Využijete ich hlavne za mokrého počasia. Väčšinou majú 6 dlhších kovových vymeniteľných (skrutkových) kolíkov, ktoré dopĺňa 4-6 kratších plastových lisovaných špuntov (preto sa im hovorí slangové kopačky lisokolíky). Firma adidas používa označenie SG. Firma Nike SG-Pro.

HG – kopačky na tvrdé prírodné povrchy

HG (Hard Ground) – sú kopačky na tvrdý povrch. Taký, kde už tráva z väčšej časti chýba alebo je jej málo. Kopačky majú špeciálne upravené kratšie a odolnejšie plastové alebo gumové štuple, ktoré zaisťujú dobrú stabilitu.

AG (AG-Pro) – kopačky na umelú trávu

AG (Artificial Ground) – sú kopačky na umelú trávu. Veľa sa podobajú FG kopačkám na klasickú trávu, ale majú väčšinou viac lisovaných plastových štuple, ktoré sú na rozdiel od FG štuple duté, o niečo kratšie a všetky rovnako dlhé. Použiť ich môžete bez obáv aj na mokrej umelej tráve. Pokiaľ potrebujete kopačky na umelku, tento typ je pre vás. Firma adidas používa označenie AG, firma Nike AG-Pro.

TF (TT) – kopačky na pevný povrch s nízkym profilom

TF (Turf) – turfy sú kopačky, ktoré majú na podrážke veľa malých gumových štuple, zaisťujúce perfektnú stabilitu a pritom dostatočný záber. Vhodné sú predovšetkým na prvé generácie umelých trávnikov (turf), ktoré vyzerajú skôr ako drsnejší koberec ako umelá tráva.

IN (IC) – kopačky do vnútorných priestorov

In (Indoor) – sálové kopačky, sálovky alebo aj futsalové kopačky, tak nazývame kopačky, ktoré sú vhodné do vnútorných priestorov, ako sú kryté haly alebo telocvične. Využiť sa ale dajú napríklad aj na vonkajší street futbal.

FG/AG – kopačky na prírodnú aj umelú trávu

Aký materiál mi bude vyhovovať?

Koža alebo syntetika?

Druhým veľmi dôležitým kritériom je voľba materiálu, z ktorého budú kopačky vyrobené – respektíve zvršok kopačiek. Každý materiál má svoje výhody aj nevýhody a bude záležať opäť len na vás, čomu dáte prednosť. V podstate sú dve možnosti. Koža alebo syntetika.

Kožené, syntetické, pletené – ktoré kopačky sú najlepšie?

Zásadné rozdiely medzi koženými a syntetickými kopačkami sa začínajú stierať. Syntetické kopačky dnes dokážu napodobniť vlastnosti kože natoľko, že sú prakticky na nerozoznanie. Napriek tomu je tu niekoľko vecí, ktoré je dobré spomenúť.

Kožené kopačky

Koža je prémiový materiál, a aj keď je v poslednej dobe čím ďalej častejšie nahradzovaná syntetickými materiálmi, firmy vo svojej ponuke vždy nechávajú aspoň niekoľko modelov kožených kopačiek.

Výhody kože:

 • prírodný priedušný materiál
 • mäkkosť – najlepšie pohodlie zo všetkých materiálov, čím dlhšie ich nosíte, tým pohodlnejšie sú
 • tvarovateľnosť – koža sa krásne vytvaruje podľa vášho chodidla a robí najmenšie problémy s prešliapnutím nových kopačiek

Nevýhody kože:

 • o niečo ťažšie ako syntetické materiály
 • naťahujú do seba vodu, na mokrom teréne môžu oťažieť (najnovšie modely kopačiek už majú ošetrený aj tento „problém“)
 • trochu náročnejšia starostlivosť o kopačky (impregnácia)

Syntetické kopačky

Hra sa zrýchľuje a nároky na vlastnosti materiálov sa zvyšujú. Kopačky už dnes musia byť ľahké, vode odolné, s novými technologickými prvkami a v neposlednom rade aj lacnejšie na výrobu a spracovanie. Posun k syntetickým materiálom bol teda predvídateľný.

Výhody:

 • sú vode odolné
 • rôznorodosť prevedenia – tenké, hrubé, ľahké, ťažké, mäkké, jednofarebné, viacfarebné
 • veľmi ľahká údržba (väčšinou opláchnete a idete)
 • ponúka priestor na zaradenie nových technologických vylepšení (na rozdiel od kože, ktorá má väčšinu vlastností daných, môžu vývojári navrhnúť a vytvoriť každý milimeter syntetického materiálu s takými vlastnosťami, ktoré potrebujú)

Nevýhody:

 • väčšinou neponúka toľko pohodlia ako kožené kopačky (tento rozdiel sa začína pomaly stierať)
 • prešliapnutie trvá dlhšiu dobu, kopačky sa neroztiahnu (alebo len málo)
 • nepriedušnosť (hlavne u lacnejších syntetických modelov)

Pri kúpe syntetických kopačiek sa vyhnite lacným materiálom. Noha v nich vôbec alebo len zle dýcha a lacnejšie materiály samozrejme toľko nevydržia. Na rozdiel od kožených kopačiek sa syntetické vôbec neroztiahnu (alebo len minimálne), musia vám bezchybne padnúť už pri kúpe.

adminpn

Od adminpn

Pridaj komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com