Ne. máj 19th, 2024

Ivermektín pri liečbe ochorenia Covid-19 nezaberá. Vyplýva to z veľkej štúdie, o ktorej výsledkoch na sociálnej sieti informovalo ministerstvo zdravotníctva.

Kontrolná štúdia účinnosti Ivermektínu

Išlo o randomizovanú kontrolnú štúdiu, ktorú vedci nedávno publikovali v prestížnom časopise JAMA network. Vedeckú štúdiu vykonali v USA na vzorke 1 591 pacientov s miernym alebo stredne ťažkým priebehom Covid-19.

Vedci zistili, že v skupine pacientov, ktorej podávali Ivermektín, nezaznamenali značné zlepšenie oproti skupine, ktorej dávali placebo. Autori štúdie preto neodporúčajú podávanie Ivermektínu pacientom s miernym alebo stredne ťažkým priebehom ochorenia.

Profesor Perry Wilson z Yale School of Medicine označil túto štúdiu ako posledný klinec do rakvy Ivermektínu, pokiaľ ide o jeho používanie na liečbu koronavírusu. Vo februári 2021 vydala farmaceutická spoločnosť Merck, výrobca Ivermektínu, stanovisko, podľa ktorého nie je dostatok dôkazov o účinnosti Ivermektínu proti Covid-19.

Podávanie Ivermektínu proti tomuto ochoreniu neodporúča ani Európska lieková agentúra. Ivermektín na liečenie akéhokoľvek vírusového ochorenia neschválila ani Americká Správa potravín a liečiv. Národný poradný panel ku Covid-19 vo Veľkej Británii vyhodnotil, že nie je dostatok vedeckých dôkazov na odporúčanie Ivermektínu na liečbu Covid-19 a Svetová zdravotnícka organizácia vydala koncom roka 2021 stanovisko, kde vyslovene neodporúča používať Ivermektín na liečenie COVID-19 s výnimkou klinického skúšania.

adminpn

Od adminpn

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com