Ut. máj 28th, 2024

Východoslovenský región sa teší novej investícii. Spoločnosť ANDRITZ Slovakia s.r.o., ktorá je už niekoľko rokov etablovaná v Humennom, sa rozhodla rozšíriť svoju výrobu. V nasledujúcich troch rokoch plánuje vo svojom výrobnom podniku preinvestovať viac ako 40 miliónov eur. Nová prevádzka má priniesť aj viac ako 100 nových pracovných miest.

Na štvrtkovej (9.6.) tlačovej konferencii predstavil tento zámer generálny riaditeľ Andritz Slovakia František Harčár. “V horizonte nasledujúcich troch, štyroch rokov chceme preinvestovať viac ako 40 miliónov eur nielen do technológií, ale aj do nových výrobných priestorov, ktoré budeme potrebovať. Pritiahneme sem nové produktové portfólio, ktoré sa ešte v našej fabrike nevyrába a zároveň sa tak staneme jednou z najväčších lokácií v rámci skupiny Andritz Group, čo nám dáva veľa výhod a stabilitu v rámci skupiny,” povedal s tým, že s investovaním predpokladá spoločnosť začať na jeseň. Nová výrobná hala v mestskom priemyselnom parku Guttmanovo by mohla začať vznikať najneskôr na jar budúceho roka.

Projekt v Humennom má okrem iného aj politickú podporu, o čom svedčia koaliční predstavitelia, ktorí ho prišli podporiť. “Je veľmi dôležité, aby práve takéto investície prichádzali na Slovensko. Nie je to fabrika, kde je masová výroba, ale je to fabrika, kde fungujú mozgy, ktoré vytvárajú zariadenia, vymýšľajú ich, skúmajú, a potom tvoria,” uviedol predseda Výboru pre hospodárske záležitosti Národnej rady SR Peter Kremský (OĽANO). Dodal, že prevažná časť technológií, ktoré spoločnosť vyrába, smeruje do “zelených oblastí”, slúžia pre vodné elektrárne či oblasť recyklácie.

Poradca predsedu vlády v oblasti regionálneho rozvoja Rastislav Jílek vyzdvihol, že Andritz Slovakia spolupracuje s mnohými vysokými školami a univerzitami na Slovensku. To potvrdil aj primátor Humenného Miloš Meričko, ktorý pripomenul, že polovicu z avizovaných viac ako 100 nových pracovných miest by mali tvoriť inžinierske pozície. “Teším sa, že ľudia čoskoro nájdu širšie pracovné uplatnenie práve v Humennom, čo bude znamenať reštart ekonomickej aktivity nášho mesta,“ konštatoval.

Predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milan Majerský pre Podvihorlatské noviny zdôraznil, že v prípade Andritzu nejde len o investíciu v rámci finančných prostriedkov. “Je to aj investícia do ľudí a pre ľudí v tomto regióne. Konkrétne mám na mysli rozvoj stredného školstva. Duálne vzdelávanie je cestou ako pre mesto, tak pre súkromnú spoločnosť Andritz. Som presvedčený, že žiaci, ktorí budú končiť naše stredné školy, budú študovať priamo pre spoločnosť, v ktorej budú pracovať po skončení školy. PSK je pripravený poskytnúť celý servis pri manuáli, vypracovaní žiadosti a zároveň pri komplexnom riešení duálneho vzdelávania,” povedal. V reakcii na jeho slová poslanec NR SR a zároveň mestského zastupiteľstva v Humennom Tomáš Šudík dodal, že je správne podporiť technické vzdelanie a zameranie študentov mesta. “Myslím si, že nie je potrebné otvárať v našom okrese len triedy gymnázií a obchodných akadémií, ale práve aj takýchto odborov, aby si mladí ľudia mohli nájsť prácu.”

Andritz Slovakia, s. r. o., je členom rakúskej Andritz Group, ktorá má globálne viac ako 29.000 zamestnancov, je jej výrobným podnikom. Andritz Group je celosvetovým dodávateľom kompletných technológií, zariadení a služieb pre vodné elektrárne, papierne a celulózky, spracovateľov kovov a ocele a tiež filtráciu kalov v komunálnej aj priemyselnej oblasti. Slovenská spoločnosť vo svojich prevádzkach v Humennom a Spišskej Novej Vsi zamestnáva približne 500 pracovníkov a v roku 2019 dosiahla predaje vo výške 49 miliónov eur.

adminpn

Od adminpn

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com