Monday, May 17th, 2021
Home >> Kultúra >> Múzejné leto napriek „korone“ úspešnejšie
Múzejné leto napriek „korone“ úspešnejšie

KRAJ. Múzea a galérie v Prešovskom samosprávnom kraji fungovali vlani kvôli koronavírusu v obmedzenom režime. To sa odzrkadlilo na celkovej ročnej návštevnosti. Napriek skrátenej dobe, kedy mohli byť pre verejnosť kultúrne zariadenia otvorene, zaznamenali viaceré z nich rekordnú návštevnosť najmä v letných mesiacoch.

Návštevnosť múzeí a galérii v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK bola v roku 2020 výrazné poznačená opatreniami v súvislosti s výskytom pandémie COVID-19. Župne múzea a galérie navštívilo vlani viac ako 357- tisíc ľudí. Oproti roku 2019 ide o pokles viac ako 188-tisic návštevníkov. Napriek tomu Ľubovnianske múzeum – hrad v Starej Ľubovni v roku 2020 navštívilo najmä vďaka úspešným letným mesiacom, kedy vzrástla návštevnosť o 40%, celkovo viac ako 200-tisic ľudí. Minuloročná návštevnosť Ľubovnianskeho múzea – hradu v Starej Ľubovni tak predstavuje vyše polovicu celkovej návštevnosti všetkých múzeí a galérii v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK. Neočakávané priaznivá bola vlaňajšia letná sezóna aj v ďalších krajských múzeách. V letných mesiacoch došlo k prekročeniu návštevnosti oproti roku 2019 aj v Múzeu moderného umenia Andy ho Warhola v Medzilaborciach. Nárast platiacich návštevníkov bol rovnako ako v Ľubovnianskom múzeu o 40 %, čo pre múzeum predstavuje celkový doterajší rekord v návštevnosti vôbec. Dohromady v roku 2020 navštívilo múzeum vyše 21,5-tisic turistov. Aj Vihorlatské múzeum v Humennom vyhodnotilo letnú turistickú sezónu v mesiacoch júl – august 2020 za najúspešnejšiu vo svojej histórii. Počet návštevníkov prevýšil počet za predchádzajúce leto (2019) takmer o tisíc návštevníkov. Počas Jula a augusta 2020 navštívilo múzeum takmer 12 800 návštevníkov. Celkovo tu vlani zavítalo 17-tisic ľudí. Návštevnosť v lete vzrástla aj v Krajskom múzeu v Prešove a jeho pobočkách (Kaštieľ Stropkov, Kaštieľ Hanušovce) takmer o 11 %. Celkovo tu prišlo vlani viac ako 32-tisic návštevníkov. Vyše 33-tisic záujemcov si prišlo v roku 2020 pozrieť expozície Šarišského múzea v Bardejove, takmer 32-tisic návštevníkov zavítalo do Múzea v Kežmarku a viac ako 5700 do Podtatranského múzea v Poprade. Tatranská galéria v Poprade zaznamenala v minulom roku vyše 8300 návštevníkov a Šarišská galéria v Prešove viac ako 6600 ľudí.

Lea Heilová, Oddelenie komunikácie a propagácie PSK, foto: Vihorlatské múzeum v Humennom

the author

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

 • Nové Podvihorlatské noviny

  Od 1.6.2020 sa začala písať nová história. Podvihorlatské noviny po svojej 61-ročnej existencii chcú osloviť čo najviac čitateľov. Práve pre tých, ktorí nemajú možnosť zakúpiť si tlačoviny, prinášame online obsah. Snažíme sa vyjsť v ústrety tým, ktorí už nežijú v rodných okresoch Humenné, Snina a Medzilaborce, no domovinu majú stále v srdci a radi by si prečítali, čo sa v regióne udialo. S printom však nekončíme, stále zostáva našou prioritou, kde vám každý pondelok prinášame súhrn týždenných udalostí

 • Menu

 • Kontakt

  LINI PRESS, s.r.o.,
  Jasenovská 2497,
  066 01 Humenné

  Telefón: 0918 482 007, 0908 162 882
  email: redakcia@podvihorlatskenoviny.sk

Top