Po. jún 24th, 2024

HUMENNÉ. Po ročnej prestávke pripravili organizátorky Literárnych večerov v Humennom, Alexandra Harvanová a Zuzana Švecová, opäť čitateľský maratón. Jeden síce mal byť v jari, ako bolo doteraz zvykom, zo známych dôvodov sa však nekonal. Na novom mieste, ale s už vyskúšanou koncepciou, si mohli prísť záujemcovia čítať v sobotu 5. septembra 2020 do záhrady Platformy Nerv na sídlisku 3 v Humennom kedykoľvek v čase medzi 9:00 hod a 21:00 hod.

   Organizátorky pripravili v spolupráci s Janou Bercelovou nielen krásne prostredie, ale i rôzne slané a sladké dobroty a zabezpečený bol aj pitný režim. Nezáležalo na tom, či prišiel návštevník na 5 minút alebo 5 hodín, cieľom bolo, aby sa každý cítil príjemne a aby si našiel svoju chvíľku na čítanie. Nikým a ničím nerušenú, aj s kompletným servisom. Ak si niekto náhodou zabudol knihu vziať, k dispozícii bola tiež malá požičovňa kníh pre malých aj veľkých. Spestrením podujatia bolo čítanie Dobšinského rozprávok. Každú celú hodinu zaznela jedna – a čítali ich samotní účastníci maratónu. Na v poradí piatom čitateľskom maratóne bolo fyzicky prítomných 40 účastníkov (2 si s nami čítali v Bratislave), ktorí spolu prečítali 2215 strán. Organizátorky si aj popri starostlivosti o návštevníkov tiež našli čas na čítanie a pod ich rukami sa míňali stránky kníh Dom na kopci od Juraja Thala (Zuzana Švecová) a Na ceste od Jacka Kerouaca (Alexandra Harvanová).

   Súčasťou maratónu bolo aj tento rok predstavenie projektu Knižné štipendium. Humenské Kníhkupectvo na Korze aj v tomto roku podporí desiatich čitateľov vo veku 6 – 15 rokov, ktorí si počas celého školského roka (10 mesiacov) môžu v kníhkupectve vybrať akúkoľvek knihu, ktorá ich zaujme. Knihu dostanú vďaka donorom zadarmo, ich úlohou je však napísať na každú z vybraných a prečítaných kníh recenziu. Tie budú zverejňované na sociálnych sieťach a na webovej stránke kníhkupectva. V školskom roku 2020/2021 teda nájde svojich nových majiteľov presne 100 kníh. Na septembrovom maratóne sa štipendisti prvý krát stretli, dozvedeli sa, ako celý projekt funguje, čo bude ich úlohou a tí, ktorí si už vybrali svoje knižky, ich predstavili ostatným. Cieľom projektu je podporovať čítanie detí a zároveň ich učiť o prečítanom premýšľať, rozprávať a písať.

Zuzana Švecová, Alexandra Harvanová (Literárne večery v Humennom)

adminpn

Od adminpn

Pridaj komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com