Saturday, October 24th, 2020
Home >> Spravodajstvo >> Rusínčina na školách slovom aj písmom
Rusínčina na školách slovom aj písmom

MEDZILABORCE. Mesto sa prezentuje Múzeom Andyho Warhola a bohatou rusínskou kultúrou a tradíciami, keďže ide o mesto s najväčším podielom Rusínov a aj rodičia Andyho (Andrija Varholu) boli Rusíni. Doteraz sa na miestnych školách rusínsky jazyk vyučoval len vo forme krúžku, čo sa od nového školského roka zásadné mení. Obe základné školy, Duchnovičová aj Komenského, zavádzajú do vyučovacieho procesu riadny predmet – rusínsky jazyk, čím umožnia deťom bližšie spoznať svoje vlastné korene: rusínske piesne, tradície, históriu či významné osobnosti neraz i svetového významu.

   „Všetci poznajú známych rusínskych umelcov, ako napríklad Marián Čekovský, Michal Hudák či Štefan Štec, no častokrát ani samotní Rusíni nevedia, že z ich radov pochádzajú osobnosti so značným vplyvom na Slovensko, Európu, ba dokonca celý svet. Okrem už zmieneného Andyho Warhola treba spomenúť aj Adolfa Dobrianskeho – poslanca uhorského snemu a spoluzakladateľa Matice slovenskej, vedca Dionýza Ilkoviča – člena tímu držiteľa Nobelovej ceny Jaroslava Heyrovského, Michala Strenka – hrdinu II. svetovej vojny známeho z fotografie vojakov vztyčujúcich americkú vlajku na japonskom ostrove Iwo Jima, Dimitrija Zaričňaka – tlmočníka amerického prezidenta Reagana, Michala Baluďanského – prvého rektora petrohradskej univerzity či Petra Lodija– prvého dekana právnickej fakulty petrohradskej univerzity,“ uviedol Vladimír Protivňák, člen VV ROS a predseda MO ROS Medzilaborce.    Tento úspech je výsledkom spoločnej aktivity mesta Medzilaborce, riaditeľov základných škôl a miestnej organizácie Rusínskej obrody na Slovensku (MO ROS) v Medzilaborciach, ktorá by mala pokračovať aj naďalej s cieľom pozitívne ovplyvniť mladých Rusínov, hrdých na svoj pôvod a región. „Je viac ako logické, že sa práve v Medzilaborciach začal vyučovať rusínsky jazyk, keďže je tu v rámci Slovenska najväčšie zastúpenie rusínskej národnostnej menšiny,“ povedal Vladislav Višňovský, primátor mesta. Záujem o zavedenie takéhoto vyučovacieho predmetu bol aj zo strany rodičov. „Pristúpili sme k tomu, že sa v prvom ročníku na oboch základných školách otvorilo vyučovanie rusínskeho jazyka,“ dodal primátor. Písať a čítať sa bude v azbuke počas jednej vyučovacej hodiny týždenne. (foto: VP)

the author

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

 • Nové Podvihorlatské noviny

  Od 1.6.2020 sa začala písať nová história. Podvihorlatské noviny po svojej 61-ročnej existencii chcú osloviť čo najviac čitateľov. Práve pre tých, ktorí nemajú možnosť zakúpiť si tlačoviny, prinášame online obsah. Snažíme sa vyjsť v ústrety tým, ktorí už nežijú v rodných okresoch Humenné, Snina a Medzilaborce, no domovinu majú stále v srdci a radi by si prečítali, čo sa v regióne udialo. S printom však nekončíme, stále zostáva našou prioritou, kde vám každý pondelok prinášame súhrn týždenných udalostí

 • Menu

 • Kontakt

  LINI PRESS, s.r.o.,
  Jasenovská 2497,
  066 01 Humenné

  Telefón: 0918 482 007, 0908 162 882
  email: redakcia@podvihorlatskenoviny.sk

Top