Pi. jún 14th, 2024

V predposledný deň školského roka 2021/2022 sa žiaci našej školy zúčastnili jednodňovej tématicko – poznávacej exkurzie do bývalého koncentračného tábora Auschwitz – Birkenau v Poľsku. Naše OZ Kudlovčatá sa zapojilo do projektu Po stopách histórie vyhláseného mestom Humenné a získalo príspevok v hodnote 900€ na dopravu do Osvienčimu a soľnej bane Wieliczka v Poľsku. Exkurzie sa zúčastnilo 35 žiakov z 8. a 9. ročníka.

Prehliadka pozostávala z dvoch častí, pôvodného tábora Auschwitz I a 1,5 km vzdialeného vyhladzovacieho tábora Brezinka ( Birkenau). Už od prvých momentov prehliadky javili žiaci veľký záujem o výklad, čo dokumentovalo aj množstvo otázok na slovensky hovoriacu sprievodkyňu. V jej výklade nechýbali spomienky z osobných stretnutí s ľuďmi, ktorí na vlastnej koži prežili, kam nacionalizmus a radikalizmus vedú, čo len svedčilo o tom, že téma holokaustu je stále živá. Je nevyhnutné neustále informovať súčasné i budúce generácie mladých ľudí o zločinoch proti ľudskosti. Nech je večným mementom a výstrahou pre ľudstvo to miesto, kde nacisti vyvraždili milióny ľudí, zväčša židov z mnohých krajín Európy…

Po pochmúrnom a smutnom mieste sme sa presunuli do svetoznámej soľnej bane Wieliczka, zapísaná aj do zoznamu UNESCO. Po viac ako dvojhodinovej prehliadke sme sa nielen schladili z letných horúčav ale hlavne načerpali energiu z krásna, ktoré nás čakalo po zostúpení 380 schodov do hĺbky 135 m. Zaujímavosťou tejto atrakcie je, že na rozdiel od podzemných jaskýň vznikla kompletne celá len vďaka ľudskému úsiliu a tvrdej práci. Všade vôkol nás sme videli (a aj ochutnávali) kamennú soľ. Obdivovali sme nádherné sochy vytesané z kamennej soli, soľnú dlažbu a uchvátila nás soľná kaplnka. O tom, že soľ bola nad zlato, sa vraj turisti môžu presvedčiť v Krakove, ktoré vyrástlo a zbohatlo z výnosov za vyťaženú soľ. Naši žiaci si z exkurzie odniesli nezabudnuteľné zážitky. Všetci z nich tam boli prvýkrát, a niektorí si možno túto cestu už nezopakujú. Sme radi, že žiaci mohli na vlastné oči vidieť to, o čom len počuli …

Mgr. Adriana Janošová

adminpn

Od adminpn

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com