Št. júl 18th, 2024

Najmenej 68 ľudí utrpelo zranenia pri zemetrasení, ktoré v stredu skoro ráno zasiahlo severozápad Turecka. Agentúre Anadolu to povedal turecký minister zdravotníctva Fahrettin Koca.

K plytkému zemetraseniu došlo zhruba 170 kilometrov východne od najväčšieho tureckého mesta Istanbul, kde boli cítiť silné otrasy.
Podľa americkej geologickej služby USGS malo zemetrasenie magnitúdu 6,1, turecké úrady informovali o hodnote 5,9. Jeho epicentrum sa nachádzalo v provincii Düzce v okrese Gölyaka. Otrasy bolo cítiť aj v okolitých mestách vrátane metropoly Ankara, uviedol turecký úrad pre mimoriadne situácie (AFAD). Dodal, že zaznamenaných bolo 101 dotrasov.
Minister vnútra Süleyman Soylu uviedol, že neboli hlásené vážne materiálne škody, avšak kontroly budov pokračujú. Úrady chcú skontrolovať dovedna 8000 budov.
Miestne úrady oznámili, že školy v provinciách Düzce a Sakarya zostanú počas stredy zatvorené.
Turecko leží na niekoľkých tektonických zlomoch a zemetrasenia sa tam preto vyskytujú pomerne často. Jedno z najvážnejších v posledných rokoch sa vyskytlo v roku 2020 v Izmire a vyžiadalo si vyše 100 obetí na životoch.
V roku 1999 zasiahlo provinciu Düzce zemetrasenie s magnitúdou 6,3, v dôsledku ktorého zahynulo približne 900 ľudí. V tom istom roku zasiahlo silné zemetrasenie s magnitúdou 7,4 aj mesto Izmit. Toto zemetrasenie si vyžiadalo životy vyše 17.100 osôb.

adminpn

Od adminpn

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com