Po. júl 15th, 2024

Do 12. júla sa musia v Humennom rozhodnúť. Kto a komu zaplatí za energie.

V priebehu tohto týždňa sa Humenčania ocitli v situácii, ktorá pôsobí ako zlý sen. Nekonečná zápletka, ktorej obyčajný človek nemôže rozumieť.  Je možné, že o prácu v Humennom  možno príde v 1500 ľudí. Dôvod? Neuhradené dodávky tepla, za ktoré obyvatelia mesta riadne zaplatili. O tieto peniaze však majú záujem viaceré spoločnosti. Predovšetkým Chemes, a.s, ktorý teplo vyrobil. Peniaze sú však stále na účte mestskej firmy Humenská energetická spoločnosť (HES).  Výrobca tepla, firma Chemes tvrdí, že kvôli tomu nevie zaplatiť SPP za plyn a elektrinu, z ktorého vyrába teplo. SPP hrozí, že keď do 12. júla nedostane svoje peniaze, zastavia dodávky. Ak sa tak stane, Chemes nebude môcť vyrábať teplo, elektrinu a iné média pre firmy pôsobiace v Priemyselnom parku, ktoré zamestnávajú zhruba 1500 ľudí. Tie budú musieť zastaviť výrobu a poslať svojich zamestnancov domov. Čo, alebo kto môže za takúto absurditu? Právny spor, s ktorým Humenčania, strachujúci sa o svoje zamestnanie, nemajú nič spoločné. A čo je ešte absurdnejšie, rozhodnutie v tomto spore je asi vzdialenejšie ako budúcoročná úroda hrušiek.

Krátke okienko do minulosti

Ak chceme pochopiť o čo vlastne ide, musíme sa  trochu vrátiť do minulosti. HES zadržiava platby za vyrobené teplo kvôli sporu medzi Chemesom a VSE. Ten vypukol v roku 2021. Zástupcovia Chemesu tvrdia, že VSE vtedy svojvoľne a v rozpore s platnou zmluvou zmenila podmienky predaja plynu a elektriny. Obe komodity sú pre Chemes životne dôležité. Chemes argumentuje tým, že za ne musel platiť viac, čo mu spôsobovalo straty. Znášal ich, aby neohrozil dodávky tepla Humenčanom. Postupne sa mu podarilo získať nového dodávateľa- SPP. Spor s VSE a Chemesom sa dostal na súd.

Rozhodnutie v tomto spore je síce v nedohľadne, no situáciu komplikuje záložné právo VSE na platby za teplo. Chemes ho od začiatku považuje za sporné. Platby Chemes inkasuje od HES avšak pravdepodobne práve kvôli záložnému právu VSE, HES peniaze Chemesu neposlal. Táto situácia je už od roku 2023. Chýbajúce peniaze za vyrobené teplo spôsobili, že Chemes nedokáže zaplatiť SPP za plyn. Pred niekoľkými mesiacmi kvôli tomu hrozilo prerušenie dodávok tepla Humenčanom. V poslednej chvíli do problému vstúpila vláda a SPP nariadila dodávať teplo napriek tomu, že zaň Chemes neplatil.

Minulotýždňová studená sprcha

Minulý týždeň Chemes vydal tlačovú správu v ktorej oznámil, že SPP došla trpezlivosť. Uviedol v nej, že ak svoje podlžnosti nezaplatí do 12. júla, SPP mu preruší dodávky plynu. Upozornil, že síce robí maximum čo vie a podarilo sa mu zaplatiť takmer 1 milión EUR z celkového dlhu približne 4,5 milióna EUR. Bez uhradenia faktúr zo strany HES však ultimátum od SPP splniť nedokáže. Preto mestskú firmu vyzval,  aby vyrovnala dlhujúce platby za teplo. Argumentoval svojim právnym názorom, že takémuto kroku HES-ke nič nebráni.

Nasledovala ostrá reakcia vedenia mesta tvrdo kritizujúca Chemes. Mesto firme vyčítalo, že Chemes emocionálne vydiera a snaží sa zbaviť zodpovednosti. Pýtalo sa, prečo Chemes zadržiaval faktúry pol roka. Prečo dlhoval VSE 19 mil. EUR. Takisto vedenie mesta uviedlo, že splatnosť faktúr v zmysle uzatvorenej Zmluvy o dodávke a odbere tepla je 30 dní od ich doručenia. To znamená, že HES má na ich splatnosť čas do 25.7. 2024.

V tejto súvislosti sme požiadali vedenie Chemesu o stanovisko k tvrdeniam mesta.

„Dôrazne sa ohradzujeme voči osočovaniu, že niekoho vydierame. Upozorňujeme vedenie mesta, že nie sú sudcovia. Iba sudcovia môžu rozhodnúť, či VSE dlhujeme, alebo nie. My nikomu nič nedlhujeme a VSE si podľa nás uplatňuje niečo, na čo nemá nárok,“ uviedlo predstavenstvo spoločnosti Chemes. Vo vyjadrení Chemesu sa ďalej uvádza: „Faktúry sme poslali neskôr kvôli tomu, že sme čakali na rozhodnutia súdov o neodkladnom opatrení. Takisto aj kvôli tomu, že mesto avizovalo postup, ktorý je v rozpore s odbornou analýzou, ktorú si nechal Chemes vypracovať.  Obávali sme sa, že vedenie mesta chce peniaze zaplatiť VSE a nie tomu, kto teplo vyrobil a dodal, teda Chemesu“. Predstavenstvo spoločnosti ďalej uviedlo, že: „podľa vypracovanej analýzy, je neplatnou Zmluva o dodávke a odbere tepla, ktorou argumentuje vedenie mesta pri tvrdeniach, že za faktúry môže zaplatiť až koncom júla. Mesto má podľa nej platiť bezodkladne po doručení faktúr, či výziev k platbe“. Vo svojom vyhlásení na záver uvádza: „Argumentácia mesta je iracionálna a účelová. Ak má HES peniaze, má mu byť v zásade jedno komu ich zaplatí, ale má postupovať podľa zákona. Súčasný právny stav je taký, že ich má platiť Chemesu. Zároveň vedenie spoločnosti zdôrazňuje, že ak by aj mali platiť právne názory mesta, z právneho hľadiska je možné faktúry zaplatiť aj pred splatnosťou. Preto aj operovanie so zmluvou, ktorú považuje za neplatnú, je v konečnom dôsledku odpútavanie  pozornosti od zásadného problému. Zároveň Chemes upozorňuje, že faktúry za november a december už HES zaplatila zápočtom. Započítala si svoje pohľadávky z dobropisov za vyúčtovanie dodávok tepla za rok 2023. Preto argumentáciu mesta považujeme za účelovú a nepochopiteľnú. A pýtame sa: Prečo HES neplatí za teplo, ktoré jej bolo dodané a za ktoré zaplatili obyvatelia mesta?“

Nehrajme sa na sudcov, riešme problémy ľudí

Bežnému smrteľníkovi nevyznajúcemu sa v právnych kľučkách sa môže z týchto právnych argumentov zatočiť hlava. Jedna vec je však nespochybniteľná. Obyvatelia mesta za teplo zaplatili mestskej firme. Aj napriek tomu hrozí, že prídu mnohí z nich o prácu. Je to kvôli sporu, s ktorým nemajú nič spoločné. Rozhorel sa v roku 2021. Prvostupňový súd o ňom začal pojednávať začiatkom tohto roka. Právoplatný verdikt je v nedohľadne. Prečo potom musia Humenčania v lete riešiť problémy, ktoré nemôžu nijako ovplyvniť. Prečo namiesto toho, aby sa tešili na oddych a dovolenky sa musia obávať o svoju prácu?

adminpn

Od adminpn

Pridaj komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com