Po. júl 15th, 2024

Slovensko je jednou z krajín s najväčším počtom kúpeľných miest v strednej Európe. Liečivé vody, ktoré tieto kúpele využívajú, sú účinné pri liečbe rôznych ochorení. Pozývame vás objaviť najznámejšie kúpeľné mestá Slovenska! Zistíte, aké choroby sa v nich liečia a aké jedinečné zážitky môžete zažiť v ich okolí.

Piešťany

Piešťany, nachádzajúce sa na západe Slovenska, sú populárne kúpeľné mesto známe svojimi termálnymi kúpeľmi a liečebnými procedúrami. Je viac než isté, že ho objavíte ak budete hľadať “wellness pobyty Piešťany” alebo “pobyt pre seniorov Piešťany”. Toto mesto je obľúbeným miestom pre liečbu reumatizmu, čo vďačí miestnym kúpeľom a Národnému centru reumatických chorôb. Každý, kto navštívi Piešťany, si pamätá sochu muža so zlatými vlasmi, ktorý láme barlu – známeho ako Barlolamač. Prvá písomná zmienka o piešťanských kúpeľoch pochádza z roku 1549, ale podľa legiend boli známe oveľa skôr. Prvé kúpeľné domy tu vznikali na konci 18. storočia.

Prírodným bohatstvom Piešťan je jedinečná sírna termálna voda, ktorá pramení z hĺbky 2000 metrov pod zemou. Liečivé bahno, ktoré sa tu používa, vďačí za svoje liečivé vlastnosti práve tejto vode a pred použitím na liečbu sa necháva zrieť jeden rok. Piešťanské liečivé zdroje majú priaznivé účinky pri ochoreniach pohybového aparátu a reumatizme, no sú účinné aj pri liečbe iných zdravotných problémov.

Čo navštíviť v Piešťanoch a ich okolí?

Piešťany sú bohaté na turistické atrakcie. V meste sa nachádza Balneologické múzeum, ktoré približuje históriu kúpeľníctva na Slovensku, ako aj múzeum veteránov, jedinečný Kolonádny most a nádherné historické budovy liečebných domov. Milovníci histórie si prídu na svoje pri návšteve Čachtického hradu, presláveného krvavou Alžbetou Báthoryovou, hradu Beckov, hradu Tematín, Slovanského hradiska Valy v Bojnej a veľkomoravského dvorca Kostolec.

Bojnice

Kúpele Bojnice sa nachádzajú v strednej časti Hornonitrianskej kotliny, pri úpätí pohoria Malá Magura. Mesto je známe svojimi termálnymi kúpeľmi a liečebnými procedúrami. V Bojniciach sa na liečbu využíva prírodná voda z deviatich prameňov, ktorá obsahuje hydrouhličitanovú a vápenato-horečnatú vodu s teplotou od 28 do 52 stupňov Celzia.

Prvá písomná zmienka o termálnych prameňoch pochádza z roku 1113. Už v tých časoch bola voda z termálnych prameňov známa svojimi liečivými účinkami. Kúpele, spolu s neďalekým Bojnickým hradom, ktorý neskôr slúžil ako zámok, vlastnili významné rody ako Matúš Čák Trenčiansky, Korvínovci, Thurzovci a Pálffyovci, ktorí najviac prispeli k využitiu bojnickej vody na liečenie. V tridsiatych rokoch 20. storočia bol majiteľom Bojníc svetoznámy výrobca obuvi Ján Baťa.

Čo navštíviť v Bojniciach a ich okolí?

Počas návštevy Bojníc by ste nemali vynechať hlavný symbol mesta – Bojnický zámok, ktorý patrí medzi najkrajšie a najromantickejšie stavby na Slovensku. Jeho priestory často slúžili ako kulisy pre filmové produkcie, ako napríklad Jaskyňa Zlatej ruže, Šialene smutná princezná alebo Princezná Fantaghiro. Skvelou príležitosťou na zábavu je aj najstaršia ZOO na Slovensku – Bojnická zoologická záhrada, ktorá bola otvorená pre verejnosť v roku 1955. Ak máte záujem o históriu, môžete navštíviť aj Múzeum praveku, ktoré ponúka prehliadky cez deň aj autentické nočné prehliadky. V Bojniciach sa nachádza aj 30-metrová vyhliadková veža, z ktorej je nádherný výhľad na Bojnický zámok, okolité lesy a neďalekú Prievidzu.

Turčianske Teplice

Turčianske Teplice sa nachádzajú na severnom Slovensku, len 35 km od Prievidze. Tieto kúpele patria medzi najstaršie a najobľúbenejšie v Európe. Podľa legendy sa v ich liečivej vode kúpal aj kráľ Žigmund Luxemburský, ktorý vďaka nej žil do vysokého veku.

Na vodoliečbu a pitné kúry sa používa síranovo-hydrouhličitanová vápenato-horečnatá minerálna voda s teplotou 46,5 °C. Pitie tejto vody má protizápalové účinky a je vhodné pri problémoch s prostatou, osteoporóze, obličkových kameňoch a črevných ťažkostiach. Turčianske Teplice sú jediné kúpele na Slovensku, ktoré sa špecializujú aj na liečbu chorôb obličiek a močových ciest.

Čo navštíviť v Turčianskych Tepliciach a ich okolí?

Mesto je obklopené Kremnickými vrchmi, Veľkou a Malou Fatrou, čo ho robí ideálnym miestom na prechádzky, turistiku a cyklistiku. Nezabudnite navštíviť rodný dom miestneho rodáka a významného maliara Mikuláša Galandu, kde okrem jeho diel nájdete aj výstavy súčasných umelcov a pravidelné vernisáže. Obdivovať môžete aj renesančný kaštieľ v Diviakoch, ktorý síce môžete vidieť len zvonku, no prešiel rekonštrukciou a dnes slúži ako pracovisko Slovenskej národnej knižnice.

Odporúčame tiež prechádzku Parkom slávy, ktorý je známy svojou rozsiahlym botanickým záhradou s exotickými drevinami a kreatívne tvarovanými postavami z kríkov a rastlín. Najväčšou atrakciou parku sú vtipné a originálne lavičky, rozmiestnené po celom parku.

Trenčianske Teplice

Kúpele Trenčianske Teplice sa nachádzajú v malebnej doline Tepličky v Strážovských vrchoch, približne 4 km od Trenčianskej Teplej. Okolitá nádherná príroda a liečivé účinky termálnych prameňov robia z tohto mestečka jedno z najobľúbenejších kúpeľných stredísk na Slovensku, známe aj ako „Perla Karpát“. Na liečbu sa tu používa prírodná termálna sadrovo-sírna voda s teplotou 37 až 40 °C, sírne minerálne bahno a široká škála liečebných metód z oblasti rehabilitácie a fyziatrie.

Návštevníkom sú k dispozícii liečivé termálne kúpele v bazénoch, balneoterapia, liečebné a rehabilitačné procedúry, celoročne otvorený vonkajší Grand bazén s teplotou vody 31 °C a turecké kúpele Hammam v kúpeľnom dome Sina. Hammam, postavený na konci 19. storočia v štýle pravých tureckých kúpeľov s nádhernou orientálnou architektúrou, je výnimočným zážitkom. V minulosti slúžil ako vaňový kúpeľ, dnes sa používa ako odpočiváreň a miesto na masáže.

Čo navštíviť v Trenčianskych Tepliciach a v ich okolí?

Okolitá príroda v Trenčianskych Tepliciach ponúka skvelé možnosti pre turistiku. Vydajte sa na náučný chodník Jeleň – Baračka, ktorý kombinuje prírodné a historické zaujímavosti. Tento nenáročný chodník má približne 6 kilometrov. Zaujímavé sú aj Opatovská jaskyňa, Rozhľadňa Soblahov – Dúbravka a Lesopark Brezina v Trenčíne. Milovníkom histórie odporúčame návštevu Trenčianskeho hradu, Domu mestského kata, Trenčianskeho múzea a Rímskeho nápisu na trenčianskej skale.

Dudince

Kúpeľné mesto Dudince sa nachádza na južnom Slovensku, asi 26 km od okresného mesta Krupina. Patrí medzi najmenšie mestá na Slovensku, no vďaka známym kúpeľom a liečivej dudinskej vode je obľúbeným cieľom pre tých, ktorí hľadajú liečenie a relax. Miestna liečivá voda je jedným z najvzácnejších prameňov na Slovensku.

Podľa legendy dudinské minerálne vody objavili Rimania v 2. storočí n.l., počas ťaženia cisára Marca Aurelia na území dnešného Slovenska. Archeologické dôkazy o tom, že by Rimania postavili vojenský tábor v Dudinciach, však neexistujú. Najväčší rozmach kúpeľov nastal v 18. až 20. storočí.

Čo navštíviť v Dudinciach a okolí?

Dudinské kúpele ponúkajú návštevníkom množstvo možností na trávenie voľného času. Okrem relaxu si tu môžete užiť krásnu prírodu, preskúmať okolie mesta a dozvedieť sa viac o histórii dudinských kúpeľov a regiónu Hont. Na okraji kúpeľného areálu sa nachádza Lesopark Búroš, kde si môžete zacvičiť na fit strojoch, prejsť sa po chodníku zdravia a počas sezóny zbierať huby. Lesoparkom prechádza aj náučný chodník Dudinské travertíny, ktorý ponúka zastávky pri zaujímavých prírodných útvaroch, ako sú travertínové kopy. Najznámejšou zastávkou je Rímske kúpele, ktoré sú posledným bodom náučného chodníka.

Lúčky
Lúčky sú známe predovšetkým vďaka minerálnej vode s vysokým obsahom vápnika, ktorá je ideálna na prevenciu a liečbu osteoporózy. Liečivé pramene v Lúčkach sú klasifikované ako sírano-hydrouhličitanové, vápenato-horčíkové a hypotonické termálne vody. Tieto pramene pochádzajú zo severných svahov Nízkych Tatier. Minerálna voda v prírodnom stave dosahuje teplotu 32 °C. K priaznivým liečebným účinkom prispieva aj čerstvý horský vzduch tatranskej prírody.

Čo navštíviť v Lúčkach a okolí?

Pri návšteve Lúčok by ste nemali vynechať Lúčanský vodopád, ktorý je jednou zo slovenských prírodných pamiatok. Patrí medzi päť vodopádov na Slovensku, ktoré majú tento titul. Vodopád je jedinečný tým, že sa nachádza uprostred dediny a padá z travertínovej terasy z výšky 12 metrov do malého jazierka. Lúčanský vodopád je ideálnou atrakciou aj pre rodiny s deťmi. V blízkosti vodopádu nájdete wellness centrum a ďalšiu zaujímavosť – Lúčanské travertíny. Pre milovníkov histórie a prechádzok je tu najvyššie položený hrad na Slovensku – Liptovský hrad. Minulosť môžete zažiť aj v Archeoskanzene Havránok alebo na Hrade Likava. Turisti, ktorí si radi dajú do tela, určite ocenia túry na vrch Veľký Choč, Pravnáč alebo Čerenovú skalu.

Rajecké Teplice

Kúpele Rajecké Teplice patria medzi najvyhľadávanejšie kúpele na Slovensku. Nachádzajú sa na severe stredného Slovenska v Rajeckej doline, len 12 km od Žiliny. Tento región je bohatý na minerálne vody. Hlavnou dominantou kúpeľov je kúpeľný dom Aphrodite, navrhnutý v antickom štýle. Bohatá kúpeľná história dodáva tomuto miestu unikátnu atmosféru, ktorá robí Rajecké Teplice jedinečnými. Kúpele ponúkajú širokú škálu diagnostických, terapeutických a relaxačných procedúr a metód.

Čo navštíviť v Rajeckých Tepliciach a ich okolí?

Rajecké Teplice a ich okolie ponúkajú okrem svojich populárnych kúpeľných pobytov aj množstvo prírodných a kultúrnych zaujímavostí. Návštevníci si môžu vybrať z množstva turistických trás, vhodných pre náročných aj rekreačných turistov. Jedným z hlavných lákadiel je „Cesta 14. storočím“, ktorá ponúka nádherný výhľad na pohoria okolo Rajeckej doliny. Tento nenáročný chodník začína priamo v meste, na ulici M. R. Štefánika. Celý okruh má približne 4 kilometre a dá sa pohodlne prejsť za 30 minút. „Cesta 14. storočím“ poskytuje úžasné výhľady na vrcholy Lúčanskej Malej Fatry, ako sú Minčol, Kľak, Strážovské vrchy, Súľovské vrchy a na malebné kulisy Rajeckých Teplíc – podcelok Skalky.

Bardejovské kúpele

Bardejovské kúpele patria k vrcholom slovenského kúpeľníctva. Sú situované uprostred nádhernej prírody horného Šariša. Prvá písomná zmienka o kúpeľoch pochádza z roku 1247. Väčší rozmach kúpeľov nastal koncom 18. storočia a svoj najväčší rozkvet zažili v prvej polovici 19. storočia. Na ich území vyviera 10 liečivých prameňov, pričom každý je zameraný na liečbu rôznych ochorení.

Čo navštíviť v Bardejove a jeho okolí?

Bardejovské kúpele tvoria mestskú časť Bardejova. Jednou z hlavných turistických atrakcií je najstarší skanzen, ktorý sa nachádza priamo vedľa kúpeľov. Ďalšími obľúbenými miestami sú Lesnícky náučný chodník Čierna mláka, vyhliadková veža Kamenná hora a agroturistické zariadenie v Stebníckej Hute – Slnečný Majer. Mesto má bohatú históriu a množstvo zachovaných historických pamiatok, čo mu dodáva osobitý šarm. Od roku 1950 je Bardejov mestskou pamiatkovou rezerváciou a od roku 2000 je zapísaný na zozname UNESCO.

Centrum mesta tvorí Radničné námestie, ktoré je obklopené 46 meštianskymi domami. Uprostred námestia sa nachádza Bazilika Minor svätého Egídia, pred ktorou stojí pôvodná dvojica zvonov Ján a Urban. Súčasťou námestia je aj mestská radnica, okolo ktorej sú kamenné plastiky. Jedna z nich zobrazuje chlapca s holým zadkom namiereným na dom, kde býval richtár. Podľa legendy mestská rada nevyplatila stavbárom dohodnutú sumu, preto jeden z nich v noci pridal túto nezbednú sochu na radnicu. Na námestí sa nachádza aj socha kata, ktorá bola osadená v roku 2016 a okamžite sa stala turistickým hitom.

Kováčová

Kováčová sa nachádza na malebnom úbočí pod výbežkami Kremnického pohoria. Prvá písomná zmienka o tejto kúpeľnej obci pochádza z obdobia kolonizácie v 13. storočí. Vznik kúpeľov je úzko spojený s továrňou na výrobu plechu a železa Union vo Zvolene. Firma potrebovala pri spracovaní železnej rudy a valcovaní plechu veľké množstvo uhlia, a tak začala vykonávať prieskumné vrty v okolí. Pri jednom z vrtov, realizovanom v roku 1898 s hĺbkou 405 metrov, objavili prieskumníci horúci prameň s teplotou vody 45 stupňov Celzia. Tento prameň, s kapacitou 50 litrov za sekundu, patrí medzi najvýdatnejšie na Slovensku a zásobuje všetky miestne kúpeľné a rekreačné zariadenia. Základom kúpeľnej liečby sú bazénové a vaňové kúpele, doplnené termálnymi zábalmi, klasickou, podvodnou a reflexnou masážou, ako aj komplexnou fyzikálno-rehabilitačnou terapiou.

Čo navštíviť v Kováčovej a okolí?

Pobyt v Kováčovej môžete spojiť s návštevou Pustého hradu, Zvolenského zámku alebo arboréta Borová hora. V arboréte sa pestuje vyše 500 druhov drevín, 700 odrôd kaktusov zo Strednej a Severnej Ameriky, a tiež najrozsiahlejšia kolekcia ruží na Slovensku, z ktorých niektoré boli vyšľachtené ešte v období Rakúsko-Uhorska. Milovníkov histórie poteší výlet k jednej z najväčších zrúcanín v Strednej Európe. Pustý hrad, známy aj ako Starý zvolenský hrad, pozostáva z dvoch prepojených komplexov – Dolného a Horného hradu. V areáli kúpeľov Kováčová sa nachádza rybník s rozlohou 2,3 hektára, ktorý je ideálny na prechádzky a rybolov.

adminpn

Od adminpn

Pridaj komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com