St. apr 24th, 2024

Futbalisti Argentíny sa po tretíkrát v histórii stali majstrami sveta. Vo finálovom zápase na majstrovstvách sveta v Katare zvíťazili nad obhajcom prvenstva Francúzskom 4:3 po pokutových kopoch. Francúzom na obhajobu triumfu nestačil ani hetrik Kyliana Mbappeho. Za Argentína dvakrát skóroval jej kapitán Lionel Messi, jeden gól pridal aj Angel Di Maria.

Diváci na štadióne v Lusaile videli parádne vyvrcholenie šampionátu. Argentínčania mali lepší vstup do zápasu. Boli dôraznejší, lepšie sa pohybovali a v 23. minúte podčiarkli svoju dominanciu prvým gólom. Dembele v pokutovom území fauloval Di Mariu a Lionel Messi z pokutového kopu otvoril skóre finálového duelu. Argentínčania boli lepším tímom aj v ďalších minútach prvého polčasu. V 36. minúte im vyšla rýchla kontra, na ktorej konci bol presný zásah Angela Di Mariu – 2:0. Tréner Francúzov Didier Deschamps striedal ešte v závere prvého polčasu, keď stiahol Girouda s Dembelem, na ktorých miesto prišli Thuram s Kolo Muanim. Ani v úvode druhého dejstva sa obraz hry nemenil. Argentínčania naďalej diktovali jej tempo a nič nenasvedčovalo tomu, že štadión v Lusaile zažije drámu, akú nezažilo finále majstrovstiev sveta už poriadne dlho. Všetko zmenil faul Otamendiho v 80. minúte práve na Kola Muaniho a Mbappe z pokutového kopu znížil. O 93 sekúnd neskôr už bolo vyrovnané, keď tentoraz vyšla rýchla kontra Francúzom a opäť Mbappe vyrovnal na 2:2, a poslal duel do predĺženia. To ani nemuselo byť, keďže Francúzi v závere zatlačili, tretí gól ale nepridali. Tempo duelu neustalo ani v predĺžení. Naďalej sa hralo hore-dole. V 109. minúte udreli Argentínčania opäť a opäť to bol Lionel Messi. Keď sa zdalo, že získajú svoj tretí titul, dal o sebe vedieť zase Mbappe. Montiela zahral v pokutovom území rukou a útočník PSG pečatil z pokutového kopu svoj hetrik a aj triumf v poradí kanonierov celého šampionátu. O majstrovi sveta tak museli rozhodnúť pokutové kopy, ktoré ale ani nemuseli byť. V nadstavenom čase totiž spálil tutovku Kolo Muani, ale E. Martinez zachránil svoj tím. Rozstrelovú lotériu zvládli lepšie Juhoameričania, ktorí premenili všetky štyri pokusy, na strane súpera zaváhali Coman a Tchouameni.

Argentínčania sa tak stali po rokoch 1978 a 1986 tretíkrát majstrami sveta. Messimu sa okrem zisku chýbajúcej trofeje podarilo utvoriť nový rekord v počte odohratých zápasov na MS. Proti Francúzsku nastúpil na 26. duel na tomto fóre a v historických tabuľkách sa odpútal od Nemca Lothara Matthäusa. Messi hral na MS prvýkrát v roku 2006, celkovo na finálových turnajoch strelil 13 gólov. Francúzi síce majú najlepšieho strelca šampionátu, museli sa ale skloniť pred Argentínčanmi. Nestali sa tak tretím tímom, ktorý obhájil titul majstra sveta. Doteraz ich majú dva (1998 a 2018), v roku 2006 prehrali vo finále s Talianskom taktiež po pokutových kopoch.

Argentína – Francúzsko 3:3 pp (2:2, 2:0), 4:2 v rozstrele z 11 m
Góly:
23. a 109. Messi (prvý z 11 m), 36. Di Maria – 80., 81. a 118. Mbappe (prvý a tretí z 11 m). Rozstrel z 11 m: Mbappe – 0:1, Messi – 1:1, Coman – nedal, Dybala – 2:1, Tchouameni – nedal, Paredes – 3:1, Kolo Muani – 3:2, Montiel – 4:2
ŽK: Fernandez, Acuna, Paredes, Montiel – Rabiot, Thuram. Rozhodovali: Marciniak – Sokolnicki, Listkiewicz (všetci Poľ.), 88 966 divákov
Argentína: E. Martinez – Molina (91. Montiel), Romero, Otamendi, Tagliafico (120.+1 Dybala) – Di Maria (64. Acuna), de Paul (102. Paredes), Fernandez, Mac Allister (116. Pezzella) – Messi, Alvarez (102. La. Martinez)
Francúzsko: Lloris – Kounde (120.+1 Disasi), Varane (113. Konate), Upamecano, T. Hernandez (71. Camavinga) – Griezmann (71. Coman), Tchouameni, Rabiot (96. Fofana) – Dembele (41. Kolo Muani), Giroud (41. Thuram), Mbappe