Št. júl 18th, 2024

Jedným z najrozšírenejších využívaní internetu je nakupovanie, ide o  veľmi rozšírený trend. Nákup cez internet je síce pohodlný, veľa krát i finančne výhodný, no nesie so sebou určité riziká. Podvodníci totižto striehnu na svoju príležitosť v internetovom prostredí. Presvedčila sa o tom aj 38 ročná žena z Humenného.  

Na inzertnom portály predávala mobilný telefón. Cez aplikáciu sa jej ozval potencionálny záujemca. Pri vzájomnej komunikácii sa dohodli, že kupujúci zaplatí za tovar a za jeho doručenie prostredníctvom kuriéra, ktorého si zabezpečí. Predávajúcej zaslal na e-mail  oznámenie vyzerajúce ako od doručovateľskej spoločnosti. Po kliknutí na ikonu „pokračovať“ jej zobrazilo okno na zadávanie platobných údajov karty, ktoré tam žena zadala a následne jej prostredníctvom sms správy prišiel aktivačný kód, ktorý zadala do e-mailu prostredníctvom ktorého spolu komunikovali. Výsledok bol ten, že žiadne peniaze jej na účet pripísané neboli, práve naopak. Z účtu boli bez jej súhlasu a vedomia uskutočnené dve platby v celkovej sume viac ako 400.- €.

Humenský vyšetrovateľ začal trestné stíhanie pre prečin Neoprávnené vyrobenie a používanie platobného prostriedku a pre prečin Podvod.

Z mnohých strán sú nám  poskytované rady a odporúčania ako sa správať na internete, ako si chrániť svoje osobné údaje, ako predchádzať zneužitiu či ako sa  nestať obeťou internetových podvodníkov.

Prinášame niekoľko  z nich, ktorými by sme sa mali riadiť pri práci s internetom:

  • chráňte si svoje osobné údaje, zvážte komu a aké údaje poskytnete
  • neposkytujte osobné údaje, ktoré by mohli byť zneužité, v žiadnom prípade nezverejňujte identifikačné údaje k svojim platobným prostriedkom cudzím osobám
  • v maximálne možnej miere sa snažme overiť kupujúceho resp. predávajúceho,
  • zvážte aj iné možnosti zaplatiť za tovar ako tie, ktoré navrhuje druhá strana ak si nimi nie ste istý

Pridaj komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com