Po. jún 24th, 2024

ROCK POD KAMEŇOM je už za rohom, veď 12. augusta je cubi dup, takže by ste už mali pomaly baliť veci a chystať sa na šíravu. Nezabudnite si aj plavky, veď je stále horúco, okúpať sa bude kde. A popri tom balení si môžete prečítať pár zaujímavostí o niektorých zahraničných menách, ktoré si tu budete môcť vychutnať. Tak sa poďte s nami priučiť niečomu novému o TARJI TURUNEN, KORPIKLAANI, RHAPSODY OF FIRE, DESTRUCTION a INFECTED RAIN.

Tarja Turunen

 1. Tarjin hlasový rozsah je 3 oktávy. Čo sa týka typu hlasu, má soprán.
 2. Jej talent na spev sa prejavil, už keď mala 3 roky a v kostole v rodnom Kitee vo Fínsku zaspievala Enkeli Taivaan. Odvtedy začala brať lekcie spevu aj sa pripojila ku kostolnému zboru. Vo veku 6 rokov sa začala učiť hrať na piáno – jej učiteľkou bola mama Tuomasa Holopainena.
 3. Niekdajší kolega z Nightwish Tuomas Holopainen (klávesák a zakladateľ skupiny) bol jej spolužiak na škole.
 4. Keď Tarja začala spievať metal, spočiatku sa bála, že si poškodí hlasivky.
 5. Kým nezačala spievať metal, nebola fanúšičkou metalu. Dovtedy bol jej jediný metal Metallica.
 6. Na škole vo Fínsku sa jej po angažovaní sa v Nightwish začalo stávať, že ju pre jej pôsobenie v metalovej kapele neakceptovali ako speváčku klasiky. Z tohto dôvodu prešla na štúdium v Nemecku.
 7. V roku 2003 ju na oslavy Dňa nezávislosti vtedajšia fínska prezidentka Tarja Halonen pozvala do prezidentského paláca.
 8. Svoju prvú sólo vec vydala na Vianoce v roku 2004 s názvom Yhden Enkelin Unelma (Sen anjela). Vo Fínsku mala nahrávka takú vysokú popularitu, že Tarja získala zlato v predajnosti.
 9. V roku 2014 bola súčasťou fínskej verzie The Voice ako jedna z mentoriek.
 10. Mnoho rokov sa Tarja zaraďuje medzi top 5 akademických speváčok na svete a britský plátok The Sun ju zaradil do rebríčka 50 žien, ktoré sa svojím pričinením v hudbe stali nesmrteľnými.

Korpiklaani

 1. Hramonikár Sami Perttula má brata, ktorý ho občas zaskakuje na koncertoch, keď Sami nemá čas. Toni Perttula je Samiho dvojča, takže su naozaj na neoroznanie. Toni zároveň robí s Jonnem Järväle, spevákom Korpiklaani, na jeho sólo projekte Jonne.
 2. Huslista Tuomas Rounakari má aj sólo projekt Shamanviolin. Na ňom pracoval ešte pred Korpiklaani, ale nevzdal sa ho ani po pridaní sa do kapely. V tomto one man projekte sa venuje hraniu hudby vychádzajúcej z arktickej šamanskej kultúry.
 3. Vo fínskej kultúre nikdy nebolo tradíciou pochovávať nebožtíkov vhodením do močiara. Napriek tomu sa tu v jednom našlo množstvo tiel a archeológovia zistili, že je to pohrebisko z doby bronzovej datované niekde medzi 5. až 8. storočie. Nachádzalo sa tu viac ako sto ľudských pozostatkov. A čo to má s Korpiklaani? Toto nálezisko sa volá Levänluhta a inšpirovalo skupinu k urobeniu skladby rovnomenného názvu. Pieseň nájdete na albume Jylhä z roku 2021.
 4. O reálnom mieste je aj skladba Ämmänhauta, čiže Hrob čarodejnice. Pri jej tvorbe sa inšpirovali legendou čarodejnice, ktorá žila vo fínskom Vesilahti v 12.storočí. Priala si, aby ju po smrti pochovali na pôde kostola, čo jej ale nemohlo byť umožnené, keďže bola čarodej-nicou. Keď umierala, štyria muži ju tajne odniesli na cintorín.
 5. Množstvo skladieb kapely je inšpirovaných nielen rôznymi legendami, príbehmi, ale aj mytologickými námetmi. V ich repertoári sa nachádzajú aj piesne o starých fínskych bohoch – Lempo (rovnomenná skladba na albume Noita z roku 2015; Lempo je vo fínskej mytológii boh lásky a plodnosti), Sampsa Pellervoinen (nie je síce definovaný ako boh, ale jeho vlastnosti sú porovnateľné so škandinávskymi božstvami plodnosti a úrody Freyom a Freyou; podľa legiend vysádza všetku vegetáciu na zemi a typicky je zobrazovaný ako mladý muž s vrecom na pleci; skladbu o ňom Korpiklaani pomenovali Pellervoinen a nájdete ju na albume Kulkija z roku 2018).
 6. Pred založením projektu Shaman, z ktorého neskôr vznikli Korpiklaani Jonne hrával v rôznych lyžiarskych strediskách, kde však pochopiteľne nemohol hrať metal. Toto robil iba kvôli tomu, že žil na vidieku ďaleko od miest a chcel sa venovať hudbe aspoň takýmto spôsobom.
 7. Keď ich zobrali pod svoje krídla Napalm Records, kapela sa pôvodne mala volať Woodsclan alebo Woodstribe, čiže Lesný klan alebo Lesný kmeň. Vydavateľ im vtedy dal otázku, ako sa to prekladá do fínčiny, na čo znela odpoveď Korpiklaani. V hovorovej reči korpi, slovo pre les, označuje starý tmavý les, zataiľ čo v biológii je to pomenovanie tajgy, čiže lesu pralesného typu vyskytujúceho sa na mokradiach s množstvom machov.
 8. Čo sa týka textov skladieb, od roku 2011 ich pre Korpiklaani píše básnik Tuomas Keskimäki. Ten ich píše starofínskym prozaickým systémom (možno si spomeniete ešte z literatúry na trochej, jamb, daktyl a spondej), akým bol písaný napríklad epos Kalevala od Eliasa Lönnrota z roku 1835.
 9. Takmer všetkých obaloch albumov je symbol shamana.
 10. No, a kto by nevedel, keď Korpiklaani urobili vlastné pivo, vyšla im kompilácia spojená so skladbou Beer Beer prespievanou v rôznych svetových jazykoch. Samozrejme, nachádza sa tam aj naša slovenská podoba Pivo Pivo, ktorú spolu s nimi dal dokopy spevák Achsar Milan.

Rhapsody Of Fire

 1. Pôvodne sa volali Thundercross. Toto meno používali od vzniku v roku 1993 do 1995. Potom sa premenovali na Rhapsody a neskôr kvôli problémom so značkou si od roku 2006 začali hovoriť Rhapsody Of Fire.
 2. V roku 2011 sa kapela rozdelila. Odišiel z nej jeden zo zakladateľov Luca Turilli, ktorý si vytvoril vlastnú odnož Luca Turilli’s Rhapsody. Okrem neho odišiel aj basgitarista Patrice Guers.
 3. Aktuálna zostava je v podstate ,,nová“ oproti tej, ktorá fungovala v začiatkoch. Jediným členom, ktorý zostáva z pôvodnej zostavy a je aj jedným zo zakladateľov je klávesák Alex Staropoli.
 4. Alex a Luca sa spoznali tri roky pred vznikom skupiny na kurzoch na zvládanie mysle.
 5. Kedysi používali naratívny štýl aj s torškou rozprávania, ktoré pre nich urobil sir Christopher Lee (herec, ktorého môžete poznať z Pána prsteňov). Keď Lee zomrel, upustili od toho, keďže by nenašli adekvátnu náhradu a zároveň sa pohli v tvorbe ďalej od ság.
 6. Na všetkých albumoch Rhapsody Of Fire sa ako hosť podieľal i Manuel Staropoli, Alexov mladší brat. Manuel hrá na flautu.
 7. Na tvorbu kapely mal dlho vplyv Pán prsteňov.

Destruction

 1. Pôvodne si hovorili Knight Of Demon. Na Destruction sa premenovali po personálnych zmenách.
 2. Často ich zvyknú zaraďovať do nemeckej verzie Veľkej štvorky spolu s Kreator, Sodom a Tankard.
 3. S niektorými konkrétnymi elementami svojej tvorby sa zaraďujú medzi kapely, ktoré pomohli definovať black metal ako žáner.
 4. V začiatkoch kariéry sa v tvorbe inšpirovali Iron Maiden, ale veľmi rýchlo presedlali na štýl kapely Venom.
 5. Počas obdobia medzi rokmi 1994 až 1998 si veci vydávali na vlastné náklady. Táto časť ich tvorby sa nezaraďuje do ich oficiálnej diskografie a je klasi-
  fikovaná ako Neo Destruction.
 6. Ich bývalý bubeník Oliver Kaiser po odchode z kapely v roku 1999 išiel študovať socio-
  lógiu a právo, ale aj na hudobnú akadémiu. Už roky je lektorom v MusicLab.
 7. Začiatkom 90. rokov sa ich vokalistom mal stať Flamming Rönsdorf známy z kapely Artillery. Nestalo sa tak, lebo mu nahrávacie štúdio nechcelo poslať peniaze ešte pred začatím turné.
 8. V roku 2009 ich už bývalý gitarista Mike Sifringer nemohol s nimi odohrať set na festivale Caos Emergente v Portugalsku, lebo si zlomil prst. Zaskočil ho vtedy Ol Drake zo skupiny Evile.

Infected Rain

 1. Speváčka Lena Scissorhand prepadla metalu, keď mala 14 rokov.
 2. Infected Rain bola prvá kapela, kde Lena začala spievať. Nikdy pred tým sa o spev nezaujímala a nemala ani nikoho blízkeho v kapele.
 3. Keď sa Lena učila pracovať s hlasom pri rôznych technikách spevu, takmer oň prišla, lebo bez hlasového trénera nevedela ako na to. Pri nesprávnej technike podľa jej vlastných slov nie raz cítila v ústach až pachuť krvi.
 4. Medzi Lenine inšpirácie na spev patria kapely ako Garbage, Slipknot, Lamb Of God či Nirvana.
 5. Pred tým než sa Lena dala na spev, mala v pláne kariéru
  kaderníčky a kozmetičky.
 6. Texty piesní píše výlučne Lena a väčšinu hudobnej zložky navrhuje gitarista Vadim Ojog.
 7. Vadim a Lena sa spoznali na koncertoch.
 8. Kapela dosť dlho fungovala na voľnej nohe bez zastrešenia labelom až kým neupútala pozornosť viacerých vydavateľov, z ktorých si vybrali Napalm Records.
adminpn

Od adminpn

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com