Pi. apr 19th, 2024

2. novembra 2021 parlament schválil novelu zákona o cenách, a tak sa u nás začali drobné mince pomaličky vytrácať z obehu. 1. júla tohto roka nadobudla účinnosť novela zákona o cenách, ktorá má za cieľ obmedziť obeh jednocentových a dvojcentových mincí na Slovensku. Zaokrúhľujú sa iba hotovostné platby, ak budete platiť kartou zaokrúhľovanie sa vás netýka. Jednocentové a dvojcentové mince však naďalej zostávajú zákonným platidlom.

Zavedením zaokrúhľovania cien sa však jednocentových a dvojcentových mincí nezbavíme. Dochádza len k obmedzeniu obehu týchto mincí. Väčšine z nás tieto „mini“ mince prekážajú, pretože sú veľmi malé, ťažko sa nimi manipuluje a veľakrát sa stane, že ich stratíme. Podľa prieskumu Eurobarometra až v 60% prípadov strácame jednocentovky a v 40% strácame dvojcentovky, čo sa týka ostatných mincí tam je to zhruba na úrovni 8,5%. Domácnosti sa však nemusia obávať tejto zmeny, ktorá nastala od začiatku júla. Podľa Národnej banky Slovenska zaplatia domácnosti mesačne o 0 – 2 centy viac v porovnaní s pôvodným stavom. Podobnú situáciu sme už zažili v roku 2003, keď z obehu zmizli 10- a 20-halierniky.

Ako teda zaokrúhľovanie vyzerá v praxi?

Zaokrúhľuje sa iba výsledná suma platená v hotovosti. Ak výsledná cena končí na 1 a 2 centy, suma na úhradu sa zaokrúhľuje nadol (napr. 15,52 € sa zaokrúhľuje na 15,50 €). Ak výsledná cena končí na 3 a 4 centy, suma na úhradu sa zaokrúhľuje sa na 5 centov nahor (napr. 15,53 € sa zaokrúhľuje na 15,55 €). Ak výsledná cena končí na 6 a 7 centy, suma na úhradu sa zaokrúhľuje na 5 centov nadol (napr. 15,57 € sa zaokrúhľuje na 15,55 €). Ak výsledná cena končí na 8 a 9 centy, suma na úhradu sa zaokrúhľuje nahor (napr. 15,59 € sa zaokrúhľuje na 15,60 €). Ako už bolo spomenuté drobných mincí sa úplne nezbavíme, ale postupom času by mali vymiznúť z obehu.

Preto je na mieste otázka, či nám tieto mince budú vypadávať aj naďalej zo samoobslužných pokladni?

Odpoveď z Ministerstva financií znie: „ Áno, 1 a 2 centové mince aj po zavedení zaokrúhľovania zostávajú zákonným platidlom a bude možné ich vydávať.“

adminpn

Od adminpn

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com