Po. júl 15th, 2024

Garantovať cenu základných potravín pre obyvateľov považuje minister Samuel Vlčan za svoju kľúčovú úlohu. A to najmä v období, keď čelíme nárastu cien energií, ktoré tvoria hlavné vstupy pri potravinárskej výrobe. Za účasti zástupcov obchodníkov dnes na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) podpísali Deklaráciu o cenovej stabilite potravín.

„Som veľmi rád, že ako Zväz obchodu Slovenskej republiky (ZO SR), tak aj Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) dnes vyjadrili dobrú vôľu pri udržaní cenovej stability základných potravín pre našich spotrebiteľov. Žijeme
v neľahkých časoch a verím, že podpisom tohto dokumentu sa aj naplnia očakávania upo-
kojiť vzniknutú situáciu, ktorú vyvolali zvýšené ceny energií. Tie sa následne pretavili aj do finálnych cien potravín a my musíme reagovať. Preto vznikol zoznam konkrétnych 13 základných potravín, ktorých cenu musia mať naši spotrebitelia garantovanú,“ uviedol na tlačovej konferencii minister Samuel Vlčan.
Členovia SAMO a ZO SR sa podpisom tohto dokumentu zaväzujú k tomu, že pri cenotvorbe základných druhov pot-ravín budú pristupovať férovo, citlivo a zohľadnia mieru svojich zvýšených vstupov a prevádzkových nákladov. Ďalej deklarujú, že trend vývoja spotrebiteľských cien a marží základných druhov potravín bude vyvážený a najmä bez odchýlok v neprospech spotrebiteľa. Pri uplatňovaní Deklarácie o prejave dobrej vôle vo veci udržania cenovej stability potravín bude dodržiavaná platná legislatíva, ako aj predpisy o ochrane hospodárskej súťaže.
Súčasťou dokumentu je aj zoznam potravín, pri ktorých sa obchodníci zaviazali vytvoriť ich cenovú stabilitu: dusená šunka bravčová, kurča pitvané, bravčové párky, rožok biely obyčajný, ovocný jogurt, chlieb (pšenično-ražný), čerstvé maslo, kuracie prsia – rezne, syr eidam tehla (45% t.s.), slepačie vajcia (veľkosť M), bravčové karé, mlieko trvanlivé polotučné a pšeničná múka polohrubá výber. Z pôvodného zoznamu, ktorý obsahoval 15 položiek, vypadla trvanlivá saláma a smotana na šľahanie.

adminpn

Od adminpn

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com