Pi. okt 4th, 2024

Na východe sme mali zimu viac-menej takú, ako má byť, so snehom i mrazmi. Ale možno ste si aj vy všimli, že v predpovediach počasia hlásili západniarom vždy akosi teplejšie oproti nám. Navyše, ich potrápili aj víchrice, ktoré sa u nás neukázali v plnej sile. Prečo tomu tak bolo a či zima už skončila, nám povedal RNDr. Pavel Faško, CSc. zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).

Meteorológovia túto zimu naozaj zaznamenali zreteľné teplotné rozdiely medzi najzápadnejšími a najvýchodnejšími oblasťami Slovenska. „Príčinou bola poloha Slovenska medzi teplotne odlišnými vzduchovými hmotami, ktoré sa v priebehu zimy dlhšie udržiavali na jednej strane v juhozápadnej Európe, kde sa sústreďovala teplejšia vzduchová hmota a na druhej strane v severnej, resp. severovýchodnej Európe, kde sa sústreďovala studená vzduchová hmota. Zotrvačnosť týchto studených vzduchových hmôt bola potom najväčšia na východe Slovenska,“ vysvetľuje dlhoročný klimatológ. Zároveň upozorňuje na veľmi zaujímavý vývoj zimy na západe, kde bol najchladnejším spomedzi zimných mesiacov december 2021. V januári 2022 bolo totiž na mnohých staniciach západného a stredného Slovenska o niekoľko desatín stupňov Celzia teplejšie. Ďalší vývoj počasia ukazuje, že február bude dokonca ešte teplejší a zaradí túto zimu medzi najteplejšie za posledné dekády. „Na východe Slovenska sa najchladnejším mesiacom aktuálnej zimy stal január 2022, čo je v porovnaní s vyššie uvádzaným vývojom v našich klimatických podmienkach logickejšie. V januári bola na juhovýchode a východe tiež jedna dlhšie trvajúca teplotná inverzia, kedy sa môžu v zime vyskytovať niekoľko dní po sebe celodenné mrazy a obyčajne vtedy aj menej fúka vietor.“
Teplotné pomery mali zároveň vplyv na počet dní so snehovou pokrývkou, takže západniari a stredoslováci sa viac tešili snehu v decembri, my zas v januári. 

No a ako to bolo s tým vetrom?
„Táto zima bola veľmi veterná predovšetkým vo svojej druhej polovici. Na východe Slovenska boli prejavy veterného počasia o niečo menej výrazné. Je to tak aj preto, že východné Slovensko je viac situované vo vnútrozemí Európy, ako jeho západné a severozápadné oblasti. Vo všeobecnosti, vplyvom nerovností zemského povrchu vietor vo vnútrozemí Európy stráca na výraznosti.“ Podľa Faška sa už pomaly, ale určite blíži jar: „Aktuálny vývoj počasia v priestore Európy naznačuje, že na Slovensku by sa už počas tohtoročnej zimy nemali prejaviť dlhšie trvajúce obdobia mrazov. Kolísanie teplotných podmienok sa však prejavovať bude. Preto krátke prejavy zimného charakteru počasia nie sú vylúčené, ale s pribúdajúcom časom sa v počasí u nás budú prejavovať stále zreteľnejšie príznaky jari.“

Martina Drabová

adminpn

Od adminpn

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com