Pi. júl 12th, 2024

Mesiac pred otvorením škôl je najvyššia zaočkovanosť na západnom Slovensku. Ani tam ale nie je dosiahnutá kolektívna imunita. Vyššia zaočkovanosť pomôže školám vyhnúť sa ohniskám nákazy a prerušeniu prezenčnej výučby. Minister školstva preto vyzýva rodičov, žiakov aj učiteľov, aby ešte v auguste využili očkovanie, ktoré je aktuálne dostupné aj bez registrácie.

   Miera zaočkovanosti na Slovensku sa postupne zlepšuje, no stále stúpa pomerne pomaly. „Vyššia miera zaočkovania zabezpečí lepší chod škôl. Zatiaľ je zaočkovanosť vyššia hlavne na západnom Slovensku, vďaka čomu na školách vznikne menej ohnísk a triedy sa tak vyhnú prerušeniu prezenčnej výučby. Všetci iste chceme, aby sa žiaci vzdelávali v triedach, preto vyzývam rodičov, žiakov a učiteľov, aby očkovanie využili,“ uviedol Branislav Gröhling, minister školstva, vedy, výskumu a športu SR.

   V prípade šírenia nákazy na škole bude musieť RÚVZ posielať kontakty infikovaného do domácej izolácie. V praxi to znamená dočasnú dištančnú výučbu, pokiaľ sa izolácia neukončí. Šéf rezortu zdôraznil, že očkovaní ľudia majú nižšie riziko ťažkého priebehu choroby, hospitalizácie, ale aj nižšie riziko prenosu ochorenia na iných. Očkovaný človek má podľa výskumov nižšiu vírusovú nálož. „Čím viac občanov sa zaočkuje, tým lepšie pre celú spoločnosť, ale aj pre školy. Spomalí sa šírenie delta variantu, čo znamená plynulejšie a bezpečnejšie fungovanie škôl. V miere očkovania nás predbiehajú ostatné krajiny Európy, dokonca aj naši susedia. Ale máme ešte mesiac pred otvorením škôl na to, aby sme tento stav zlepšili,“ zdôrazňuje minister.

   V Európe má najvyššiu mieru zaočkovanosti Island, kde 78 % populácie dostalo aspoň prvú dávku. Nasleduje Dánsko so 72 % a Spojené kráľovstvo so 69 %. Na Slovensku dostalo aspoň prvú dávku 41 % obyvateľov.

   Slovensko je tak v očkovaní pod priemerom štátov EÚ, ktorý je 59 %, ako aj pod priemerom Európy, ktorý je 48,9 %. Slovensko predbiehajú v očkovaní aj naši susedia ako Maďarsko a Rakúsko (58 %), Poľsko (48 %) aj Česko (52 %). Okresy s najvyššou zaočkovanosťou sú aj naďalej hlavne na západnom Slovensku. Patrí medzi ne Bratislava (60 %), Senec (52 %), Dunajská Streda (51 %), Pezinok (50 %), Trnava (47 %), Trenčín, Banská Bystrica a Galanta (zhodne 45 %), Žilina, Piešťany, Myjava a Šaľa (zhodne 44 %). Okresy s najnižšou mierou zaočkovania na Slovensku sú Gelnica a Revúca (27 %). Nasleduje Poltár (28 %), Rimavská Sobota (29 %), Kežmarok (31 %), Krupina, Lučenec, Detva, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa (zhodne po 32 %). (MŠVVŠ SR)

adminpn

Od adminpn

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com