Saturday, April 10th, 2021
Home >> Kultúra >> Knižné tipy od kníhkupectva Na Korze
Knižné tipy od kníhkupectva Na Korze

John Steinbeck – Potulky s Charleym/Po stopách Ameriky

   Jeden z najvýznamnejších amerických spisovateľov 20. storočia a držiteľ Nobelovej ceny za literatúru, John Steinbeck, reagoval vo svojich sociálnych románoch hlavne na neľahký život ľudí, ktorí sa ocitli na samom okraji spoločnosti v dôsledku hospodárskej krízy. Hrdinami jeho próz boli roľníci, robotníci, tuláci. Ľudia, ktorých osud sa americkému snu nikdy nepriblížil. Túto kritiku systému staval Steinbeck na situáciách, ktorých bol denno-denne svedkom. Aby si svoju skúsenosť overil, vydal sa v polovici 60. rokov na cesty. Prešiel z východného pobrežia USA k západnému a späť. Zažil mnoho stretnutí s pozoruhodnými ľuďmi, vnútornú osamelosť, nespútanú prírodu a prekvitajúci rasizmus. Spoločnosť mu robil len jeho modrý francúzsky pudlík Charley. Ako sa Amerika zmenila a kam smeruje? Otázky, ktoré si Steinbeck kládol, vám dnes zodpovie reportážny cestopis, ktorý na slovenský knižný trh prinieslo vydavateľstvo Absynt.

Margaret Atwood – Volali ma Grace

   Odhaliť tajomné zákutia ľudského mozgu sa v priebehu rokov snažili mnohí a dodnes veda nepozná všetky odpovede. V polovici 19. storočia sa o to v románe britskej spisovateľky Margaret Atwood, ktorý vychádza z reálnych udalostí, snažil odborník na stratu pamäti, Dr. Simon Jordan. Na dennej báze viedol rozhovory s mladou slúžkou Grace Marks, ktorú pred 16 rokmi obvinili z vrážd gentlemana Thomasa Kinneara a jeho domácej Nancy Montgomeryovej. Grace však tvrdí, že si na predmetné udalosti nespomína, v jej mysli ostávajú zahmlené. Čo sa naozaj stalo? Je Grace chladnokrvná vrahyňa alebo náhodná obeť? Jeden z najzáhadnejších prípadov amerických dejín, príbeh neslávne známej väzenkyne, spracovala Atwood do napínavého príbehu, v ktorom nechýba napätie, tajomstvo, empatia a dôvtip.

Charley Mackesy – Chlapec, krtko, líška a kôň

   Kniha, ktorú chcete vlastniť. Kniha, ktorá pohládza na duši. Kniha, ktorá sa svojou atmosférou a nádhernými myšlienkami ponáša na Malého princa. Keď dielo Chlapec, krtko, líška a kôň britského vizuálneho umelca Charleyho Mackesyho vyšlo minulý rok v origináli, okamžite sa stalo miláčikom čitateľov a literárnych kritikov. Citlivo vyrozprávaný a nakreslený príbeh štyroch netradičných kamarátov, ktorí sa stretnú na ceste do neznáma, je podaný univerzálnym jazykom. Rozumejú mu deti i dospelí. A každý človek si v nej nájde posolstvá, ktoré predstavujú morálny kompas v komplikovanom svete. Príbeh o sile priateľstva, o jednoduchosti, ktorú v živote hľadáme, o láskavosti, ktorú často strácame, je doplnený o nádherné ilustrácie maľované tušom. Aj keď sme niekedy unavení, smutní, osamelí, potrebujeme nádej, potrebujeme slová, ktoré nám dodajú odvahu a chuť ísť ďalej. (AH)

the author

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

 • Nové Podvihorlatské noviny

  Od 1.6.2020 sa začala písať nová história. Podvihorlatské noviny po svojej 61-ročnej existencii chcú osloviť čo najviac čitateľov. Práve pre tých, ktorí nemajú možnosť zakúpiť si tlačoviny, prinášame online obsah. Snažíme sa vyjsť v ústrety tým, ktorí už nežijú v rodných okresoch Humenné, Snina a Medzilaborce, no domovinu majú stále v srdci a radi by si prečítali, čo sa v regióne udialo. S printom však nekončíme, stále zostáva našou prioritou, kde vám každý pondelok prinášame súhrn týždenných udalostí

 • Menu

 • Kontakt

  LINI PRESS, s.r.o.,
  Jasenovská 2497,
  066 01 Humenné

  Telefón: 0918 482 007, 0908 162 882
  email: redakcia@podvihorlatskenoviny.sk

Top