Št. júl 18th, 2024

   V druhej polovici 19. storočia pod vplyvom rozvoja občianskej spoločnosti narastal aj v „podunajskej monarchii“ záujem o zakladanie rozličných spolkov či iných organizovaných aktivít. Do tejto kategórie by sa mohlo priradiť aj zakladanie športových klubov, ktoré kopírovali najmä zahraničné trendy potreby organizácie rôznych športových odvetví.

   Medzi najznámejších propagátorov športu na území dnešného Slovenska patril predovšetkým Ivan Branislav Zoch, ktorý je síce známejší ako profesor revúckeho gymnázia či ako špičkový fyzik, no svojou prácou Krátky návod k vyučovaniu telocviku hlavne pre národnie školy z roku 1873 položil základy telesnej výchovy ako pevnej súčasti výchovno-vzdelávacieho procesu. Záujem o šport tak neustále narastal a vyžadoval si profesionálnejšiu organizáciu. Medzi najpopulárnejšie športy v tej dobe patrili atletika, futbal, plávanie, streľba, šerm či tenis, ale aj vzpieranie a zápasenie, vtedy známe ešte pod pojmom ťažká atletika. V prvých dekádach 20. storočia sa k nim veľmi skoro pripojil aj motošport.

Prvá učebnica telocviku

   Za prvý moderný športový klub na území Slovenska sa považuje Prešporský veslársky spolok, založený už v roku 1862. Tradične má u nás veľkú popularitu futbal, ktorý ma svoje najstaršie organizačné základy v Prešove, kde bol v roku 1898 založený prvý futbalový klub na území dnešného Slovenska. Tieto trendy čoskoro dorazili aj do Humenného, čo sa odzrkadlilo v založení známeho HAC, teda Humenského atletického klubu v rokoch 1907-1908. Ten organizačne v meste zastrešoval mimo atletiky aj futbal či tenis. Po roku 1918 sa na Slovensku presadila Československá obec sokolská, skrátene Sokol, ktorá masovo zastrešovala mládežnícky šport a budovala tzv. sokolovne, telocvične a iné športoviská. V Humennom bol Sokol založený hneď po vzniku prvej republiky v roku 1919. Jeho činnosť meste vypĺňal dodnes populárny volejbal, ale aj hokej, pre potreby ktorého sa v blízkosti dnešnej nemocnice zriaďovalo v 30. rokoch každoročne za priaznivých podmienok aj klzisko.

Sokolská mládež

   S činnosťou Sokola sú spojené aj začiatky humenského basketbalu, ktorý sa hrával na sokolskom ihrisku v lokalitách dnešného Sídliska I. K útlmu v Humennom prirodzene prispeli najmä vojna, no po roku 1945 pokračovala ďalšia profesionalizácia športu, ktorá dala priestor pre vznik nových klubov. Mgr. Katarína Hromuľáková, interný doktorand, Katedra histórie FF UPJŠ v Košiciach, foto: net

adminpn

Od adminpn

Pridaj komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com